רטוריקה – אמנות השכנוע
רטוריקה היא המיומנות המילולית אשר מסייעת לנו לשכנע את המאזינים ולגרום להם להסכים עם דברינו. רטוריקה מורכבת ממגוון של כלים כגון הלוגיקה (הגיון) שבבסיס הדברים שלנו, בחירת המילים שלנו, הסגנון בו אנו מתבטאים ושפת הגוף.

הכלים הרטוריים שלנו הם אלה אשר מאפשרים לנו להעביר באפקטיביות מסר מסוים או לעורר הסכמה. בנוסף, הם משמשים אותנו להפריך בהצלחה טיעונים נגדיים ולסכל התנגדויות שעולות כלפי המסר שלנו.

מדוע כדאי לרכוש מיומנויות רטוריות?
ראשית, בני אדם הינם יצורים מילוליים, וכל מגע עם סביבתנו כרוך בתקשורת וחילופי מסרים. מיומנות רטורית הופכת אותנו לאנשים מובנים יותר עבור הסביבה מפני שהמסרים שלנו נעשים חדים וממוקדים. בנוסף, מכיוון שאופן הביטוי שלנו נעשה עשיר יותר, אנחנו הופכים להיות אנשי שיחה מרתקים יותר, ומעוררים בסביבה רצון להמשיך ולתקשר איתנו בהצלחה.

שנית, הסביבה העסקית שלנו קמה ונופלת על היכולת שלנו לתקשר:

·         אנו זקוקים לתקשורת אפקטיבית עם לקוחות כדי לשווק את העסקים שלנו ולשמור על יתרון תחרותי בתחום שלנו

·         אנו זקוקים לבטחון עצמי וזריזות מחשבה כאשר אנחנו מנהלים משא ומתן או מתמודדים עם קונפליקט עסקי

·         אנו זקוקים ליכולת לטעת התלהבות בעמיתים וחברים לצוות כדי להניע אותם לפעולה

·         אנו זקוקים לכישורי פרזנטציה והופעה מול קהל כדי למכור את היוזמות שלנו למשקיעים

·         אנו זקוקים לכישורי האזנה ועיבוד מידע מהירים כדי לנהל ישיבות ולהכווין דיונים באופן פרודוקטיבי

האם רטוריקה היא מיומנות נרכשת?
התשובה לכך היא בודאי. לכולנו יש יכולות רטוריות ברמות שונות, והמפתח לשיפורן הוא הכרת כלים מסוימים, למידת אופן היישום שלהם בסביבה העסקית שלנו ובתקשורת בינאישית, וכמובן תרגול.

אמנות השכנוע היא מיומנות שניתן לרכוש וכמובן לשפר. בסיומו של התהליך אנו מוצאים שקל לנו הרבה יותר להבין ולפרש במהירות את המסרים סביבנו, קל לנו לבטא את מחשבותינו ואת המסרים שלנו באופן אפקטיבי, וקל לנו להתמודד עם עימותים ולהחליש דעות סותרות. מעבר לשיפור הרב ביכולות העסקיות שלנו, מיומנות רטורית היא יתרון רב ערך בכל תחום בחיינו, מפני שהיא הופכת אותנו לאנשים חכמים יותר, מעניינים יותר, ופתוחים יותר לתקשורת פוריה עם העולם סביבנו.